Prevod jednotiek tlaku

Prevod jednotiek tlaku obsahuje 54 navzájom prevoditeľných jednotiek, napr. kpa na bar, atm na dyne, torr na psi, newton/m2 na pascal a mnoho ďalších.

Barbar

1 Bar = 100000 Pascal

PascalPa

Jednotka tlaku Pascal

Pascal (Pa) je jednotka tlaku v medzinárodnom systéme SI a pomenovaná bola po francúzskom fyzikovi a matematikovi Blaise Pascalovi.

Hoci sa Blaise Pascal venoval výskumu tlaku a atmosférického tlaku, tak jednotku sám neurčil – tá bola pomenovaná neskôr na jeho počesť. Prispel však výrazne o terajších znalostiach tlaku hlavne vďaka jeho experimentom.  Asi najznámejší je „Pascalov experiment s barometrom“ vykonaný v roku 1648.

Pascal tak prispel k poznaniu fyzikálnych zákonov, ktoré sa dnes označujú ako Pascalov zákon (prenos tlaku v kvapalinách). Jeho výskum atmosférického tlaku sa stal základom pre pomenovanie jednotky tlaku – Pascal.

Jednotka tlaku hpa
Mapa ukazuje atmosférický tlak v hPa. Zdroj: https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/a/ac/Day5pressureforecast.png

Jednotka udáva aká veľká sila v Newtonoch pôsobí rovnomerne na jednotku plochy 1m2. Vyjadruje sa vzťahom: 

1Pa=1N/m2

Pre ilustráciu si môžeme predstaviť tlak 1 Pa ako tlak pierka položeného na stôl.

Jednotka tlaku bar

Jednotku bar zaviedol v roku 1909 britský meteorológ William Napier Shaw ako jednoduchší spôsob, ako pracovať s tlakom blízkym atmosférickému tlaku.

Jednotka bola zavedená pre zjednodušenie práce s veľkými hodnotami tlaku, najmä tam, kde počet Pa bol príliš veľký alebo nepraktický.

1 bar = 100 000 Pa

Inými slovami, 1 bar predstavuje približne atmosférický tlak na hladine mora čo si vieme predstaviť ako vzduch a jeho tlak okolo nás.

Jednotka bar je praktickejšia v technických oblastiach, v ktorej vyjadrujeme tlak napr. v:

  • pneumatikách,
  • hydraulických systémoch,
  • meteorológii.

Jednotka tlaku atmosféra

Jedna atmosféra (atm) definujeme ako priemerný atmosférický tlak na hladine mora na Zemi. Je to približná hodnota tlaku, ktorý vyvíja vzduch na povrchu zeme.

1 atm = 101 325 Pa

Hlavný rozdiel medzi jedným barom a jednou atmosférou spočíva v ich presnej hodnote, aj keď sú si veľmi podobné.

Jednotku atmosféry používame hlavne v meteorológii alebo vo fyzike.

V praxi sú niekedy tieto jednotky zameniteľné, rozdiel medzi nimi je približne 1,3%.

Jednotka tlaku Torr

1 torr (Torr) je jednotka tlaku, ktorú sme v minulosti zadefinovali ako 1/760 časti atmosféry (atm).

1 Torr ≈ 133,322 Pa

Torr bol zavedený na počesť talianskeho vedca Evangelistu Torricelliho, ktorý v roku 1644 vynašiel ortuťový barometer a objavil, že atmosférický tlak možno merať pomocou výšky stĺpca ortuti.

Jednotka Torr je priamo spojená s Torricelliho experimentom s ortuťovým barometrom, kedy experimentálne ukázal, že atmosférický tlak dokáže vytlačiť ortuť v trubici do výšky približne 760 mm. Z toho vyplýva, že 1 atm sa rovná tlaku, ktorý vytvorí stĺpec ortuti vysoký 760 mm.

Torr je teda tlak, ktorý vyvíja stĺpec ortuti vysoký 1 mm pri normálnych podmienkach, čiže môžeme zároveň povedať, že 1 Torr = 1 mmHg (milimeter ortuti).

Jednotku Torr používame vo vedeckých a technických aplikáciách na meranie nízkych hodnôt tlaku, napr. vo vákuu.

Jednotka sily Newton

Jednotka sily Newton (N) sa nevzťahuje priamo na tlak, ale na silu. Avšak, keď hovoríme o tlaku, tak používame Newtony v kombinácii s plochou.

Pre zopakovanie, 1 pascal (Pa) definujeme ako tlak, ktorý vyvolá sila 1 newtonu (N) pôsobiaca na plochu 1 metra štvorcového.

Takto, pomocou Newtonov, môžeme vyjadriť koľko pascalov pôsobí na rôzne veľkosti plochy (napr. N/mm2, N/cm2, N/dm2,…)

Jednotka sily Dyne

Pred zavedením sústavy SI (Système International d’Unités, alebo Medzinárodná sústava jednotiek) bola jednotka Dyne (dyn) súčasťou sústavy CGS (Centimeter-gram-second).

Jednotka bola historicky používaná predovšetkým vo fyzike a je zadefinovaná ako jednotka sily. Pre tlak, podobne ako jednotka Newton, sa používala v spojení so silou pôsobiacou na jednotku plochy. 

Preto jednotku Dyne zapisujeme vždy v spojení s plochou, pokiaľ chceme vyjadriť tlak (napr. 1 dyn/cm2 = 0,01 Pa).

Zdroje: