Hypotekárna kalkulačka


Čo je hypotekárna kalkulačka

Hypotekárna kalkulačka spočíta výšku mesačnej splátky, celkovú hodnotu úrokov a výsledné preplatenie hypotéky. Zároveň vypočítané údaje vypíše do prehľadného splátkového kalendára.

Aby sme dosiahli správne fungovanie kalkulačky, tak vložíme výšku hypotéky v číselnom vyjadrení, dobu splatnosti hypotéky a úrokovú mieru a klikneme na „Vypočítať“.

Čo je hypotéka

Hypotéka je finančný nástroj, ktorý sa používa na financovanie kúpy nehnuteľností. Za nehnuteľnosť považujeme rodinný dom, byt, záhradný domček, chatu, vilu alebo menšie stavby, typicky garáže. Hypotéka je v súčasnosti najlacnejšia forma pôžičky pre fyzické osoby.

Hypotéka predstavuje zároveň zmluvu medzi dlžníkom a bankou, v ktorej nehnuteľnosť je zárukou pôžičky. To znamená, že ak dlžník nespláca hypotéku včas a v súlade so zmluvou, veriteľ má právo na zhabanie nehnuteľnosti a jej predaj s cieľom pokrytia dlhu.

Druhy hypoték podľa účelu

Rozlišujeme dva základné typy hypoték.

Účelová hypotéka

Špecifický typ hypotéky, ktorý je určený na financovanie konkrétneho účelu alebo projektu. Často využívame tento druh hypotéky na investície do nehnuteľností, renovácie domu alebo na iné výdavky (vzdelanie detí).

Hlavným rozdielom medzi účelovou hypotékou a bežnou hypotékou je to, že účelová hypotéka obvykle vyžaduje presné použitie finančných prostriedkov na daný účel. Banka môže požadovať dôkaz o tom, že peniaze sú skutočne použité na financovanie projektu, na ktorý bola hypotéka schválená.

Výhody účelovej hypotéky

  • zvyčajne menšia úroková sadzba
  • v prípade kúpy nehnuteľnosti stačí účel využitia peňazí doložiť len kúpnou zmluvou
  • banka nezaťažuje žiadosťami o každý účet (vie na čo financie požičiava)
  • možnosť dlhšej doby splatnosti

Nevýhody účelovej hypotéky

  • zmluvne sa peniaze využijú na konkrétny účel
  • nemáme veľa možností kam môžeme peniaze vložiť

Bezúčelová hypotéka

Druh hypotéky, ktorý je poskytovaný bez konkrétneho účelu alebo projektu, na ktorý by mali byť finančné prostriedky použité. Navzdory účelovej hypotéke, kde je potrebné uviesť presný dôvod, prečo sa pôžička žiada, bezúčelová hypotéka dáva dlžníkovi väčšiu flexibilitu pri využívaní týchto prostriedkov.

Bezúčelové hypotéky využívame na:

  • financovanie konsolidácie dlhu
  • investície
  • podnikanie
  • krytie neočakávaných výdavkov

Úrokové sadzby bezúčelových hypoték sa líšia v závislosti od poskytovateľa pôžičky a tiež bonity (tzn. schopnosti splácať hypotéku) žiadateľa. Doba splatnosti sa tiež môže pohybovať od niekoľkých rokov po niekoľko desiatok rokov.

Výhody a nevýhody bezúčelovej hypotéky

  • Výhodou je flexibilita pri využívaní peňazí, čo umožňuje dlžníkom rozhodovať o využití finančných prostriedkov (účel sa nemusí dokladovať)
  • Nevýhodou je dlhšie vybavenie. Splátky nemôžeme meniť a ručí sa nehnuteľnosťou alebo finančným majetkom

Hypotéky podľa druhu úrokovej miery

Hypotéky s fixnou úrokovou mierou

Hypotéka s fixnou úrokovou mierou je druh hypotéky, kde sa úroková sadzba počas celej doby trvania pôžičky nezmení. To znamená, že dlžník platí rovnaký percentuálny úrok od začiatku do konca platobnej doby. Táto stabilná úroková sadzba prináša istotu a predvídateľnosť mesačných splátok.

Hypotéka s fixnou úrokovou mierou je vhodná počas nízkych úrokových sadzieb a dlžníci očakávajú budúce zvýšenia. Táto hypotéka chráni dlžníka pred zmenami na trhoch s úrokovými sadzbami, čím zabezpečuje stabilnú a predvídateľnú finančnú situáciu.

Nevýhodou je obmedzenie flexibility pri profite z poklesu úrokových sadzieb. Pred uzatvorením tejto hypotéky musíme starostlivo zvážiť aktuálne trhové podmienky a dlhodobé finančné ciele.

Hypotéka s variabilnou úrokovou mierou

Hypotéka s variabilnou úrokovou mierou je typ hypotéky, kde sa úroková sadzba mení v čase v závislosti od trhových podmienok a referenčných sadzieb. Toto znamená, že mesačné splátky sa môžu meniť, čo môže mať vplyv na celkový náklad na hypotéku.

Výhodou hypotéky s variabilnou úrokovou mierou je to, že na začiatku môže ponúknuť nižšie úrokové sadzby ak ju porovnáme s hypotékou s pevnou úrokovou sadzbou. To môže byť atraktívne pre tých, ktorí chcú využiť nízke úrokové sadzby. Existuje riziko, že úrokové sadzby sa neskôr zvýšia, čo zvýši mesačné splátky.

Takéto hypotéky často obsahujú ochranné mechanizmy obmedzenia maximálneho zvýšenia úrokových sadzieb v krátkom časovom období.

Špeciálne typy hypoték na Slovensku

Hypotéka pre mladých

Hypotéka pre mladých je určená pre žiadateľov od 18 do 35 roku života a vznikla preto, aby mali mladé rodiny a páry jednoduchšiu cestu k vlastnému bývaniu. Na tieto hypotéky si totiž môžeme uplatniť daňový bonus, t.j. formou daňovo odpočítateľnej položky v daňovom priznaní sa nám vráti časť zaplatených úrokov na úvere. [1]

Refinancovanie hypoték

Hypotéka na refinancovanie je finančný produkt, ktorý umožňuje dlžníkovi nahradiť existujúcu hypotéku novou, obvykle s výhodnejšími podmienkami. Cieľom refinancovania hypotéky je často zníženie mesačných splátok, zlepšenie úrokovej sadzby alebo zmeniť typ hypotéky podľa aktuálnych potrieb dlžníka.

Refinancovanie hypotéky môžeme urobiť po legislatívnej stránke kedykoľvek a ako často chceme. Doporučujeme dávať pozor na poplatky bánk, ktoré s refinancovaním súvisia.

Hlavnou výhodou refinancovania hypotéky je úspora peňazí v dlhodobom horizonte. Ak dlžník môže získať nižšiu úrokovú sadzbu alebo skrátiť dobu splatnosti, môže to viesť k celkovému zlepšeniu jeho finančnej situácie. Refinancovanie pomáha konsolidovať dlhy.

Zdroje: