Prevod jednotiek informácií

Kalkulačka prevodu jednotiek informácií obsahuje 10 navzájom prevoditeľných jednotiek (ako napr. MB na kB, MB na B a iné).

ByteB

1 Byte =8 Bit

Bitb

Čo je kalkulačka prevodu jednotiek informácií

Kalkulačka vypočíta prevody navzájom prevoditeľných jednotiek.

Zvoľte vstupnú hodnotu, jednotku a následne zvoľte do ktorej jednotky chcete uskutočniť prevod. Kliknite na tlačidlo “Vypočítať” a v poli sa vypočíta prevod.

Navzájom prevoditeľné jednotky informácií

Bit (b)

Bit (b) je názov základnej jednotky merania informácie a výpočtovej kapacity. Môže nadobúdať jednu z dvoch logických hodnôt. V praxi nadobúda vždy jednu z dvoch vzájomne sa vylučujúcich stavov, ako „pravda“ – „nepravda“, „zapnutý“ – „vypnutý“, nula – jedna.

Termín prvýkrát použil Claude E. Shannon, otec teórie informácie, vo svojej práci z roku 1948. Názov vznikol ako skratka spojenia „binary digit“, čo je zároveň slovná hračka pretože bit v angličtine znamená aj kúsok/štipka.

Použitie jednotky bitov:

  • počítačové systémy – v počítačoch používame bity na reprezentáciu informácií. Dáta sú uložené a spracované vo forme bitov (0 a 1), čo umožňuje výpočty a uchovávanie informácií.
  • komunikácia a telekomunikácie – prenos dát medzi zariadeniami. Napríklad, rýchlosť prenosu dát vyjadrujeme v bitoch za sekundu (bps) alebo v jeho násobkoch, ako napríklad kilobity za sekundu (kbps) alebo megabity za sekundu (Mbps).
  • kryptografia – v oblasti kryptografie sú bity základnými stavebnými kameňmi šifrovacích algoritmov. Využívajú sa na zašifrovanie a dešifrovanie informácií.
  • zdroje informácií – v teoretickej informatike a informačnej teórii umožňujú bity merať množstvo informácií obsiahnutých v signáloch alebo dátach.
  • senzory a meranie – v oblasti senzoriky a merania sa mnohokrát informácie vyjadrujú v bitoch. Napríklad, digitálne senzory môžu zbierať a prenášať dáta vo forme bitov.
  • umelá inteligencia a spracovanie dát – pri strojovom učení a analýze dát bity používame na reprezentáciu informácií a vstupov pre algoritmy umelého učenia.

Bajt (B, byte)

Bajt je jednotkou informácie.

1 bajt = 8 bitov.

Použitie bajtov:

  • reprezentácia znakov – v kódovaní znakov a textu jednotku bajt používame na uchovávanie jedného znaku v pamäti počítača. Napríklad v kódovaní ASCII alebo Unicode je každý znak reprezentovaný 1 bajtom (pre niektoré základné znaky) alebo viacerými bajtmi (pre širšiu škálu znakov).
  • komunikácia a prenos dát – pri prenose dát cez siete alebo internet meriame veľkosť prenášaných dát v bajtoch. Rýchlosť prenosu dát udávame v bajtoch za sekundu (B/s) alebo v ich násobkoch, ako napríklad kilobajtoch za sekundu (KB/s), megabajtoch za sekundu (MB/s) a podobne.
  • cache pamäť a operačná pamäť – na meranie veľkosti operačnej pamäte (RAM) a vyrovnávacej pamäte (cache). Tieto pamäte ukladajú dáta do bajtových jednotiek pre rýchlejší prístup CPU k informáciám.
  • multimédiá – veľkosti multimediálnych súborov ako hudba, video alebo obrázky často vyjadrujeme v bajtoch. Kvalita zvukových súborov, rozlíšenie obrázkov či dĺžka videa môžu byť vyjadrené v bajtoch.
  • programovanie a dátové štruktúry – v softvérovom inžinierstve bajty často používame na prácu s dátovými štruktúrami, poliami a záznamami v pamäti programu.

Kilobajt (kB, KB)

Kilobajt (angl. kilobyte) je jedna z jednotiek kapacity pamäťových médií.

1 kB = 1024 bajtov (B)

Použitie kilobajtov:

  • úložný priestor – v minulosti používané pri popise kapacity úložného priestoru. Napríklad kapacita starších USB kľúčov, starších diskiet alebo iných menších pamäťových zariadení mohla byť vyjadrená v kilobajtoch.
  • veľkosti súborov – pri menších súboroch alebo dokumentoch (textové súbory, prezentácie, alebo tabuľkové dokumenty) vyjadrujeme veľkosť v kilobajtoch.
  • sieťový prenos – pri prenose dát cez internet alebo sieť s obmedzenou prenosovou rýchlosťou sa rýchlosť prenosu môže zobrazovať v kilobajtoch za sekundu (kB/s) alebo v podobných jednotkách, najmä pri pomalších pripojeniach, ako sú staršie DSL alebo mobilné pripojenia.
  • operačná pamäť (RAM) – niektoré staršie počítačové systémy alebo zariadenia môžu mať operačnú pamäť vyjadrenú v kilobajtoch. Hoci moderné počítače často majú operačnú pamäť vyjadrenú v gigabajtoch.
  • kapacita vyrovnávacej pamäte (cache) – niektoré vyrovnávacie pamäte (cache) v počítačoch alebo zariadeniach môžu mať kapacitu vyjadrenú v kilobajtoch, najmä vyrovnávacie pamäte nižšieho stupňa, ako L1 cache na procesoroch.
  • dátové prenosy medzi zariadeniami – pri prenose dát medzi zariadeniami, ako sú tlačiarne, skenery, alebo iné periférne zariadenia, sa menšie dáta často vyjadrujú v kilobajtoch.

Megabajt (MB)

Megabajt (skratka MB, angl. megabyte) je jedna z jednotiek kapacity pamäťových médií.

1 MB = 1,048,576 bajtov (B)

Použitie megabajtov:

  • úložný priestor – kapacita pevného disku, SSD, pamäťových kariet a iných úložných zariadení často vyjadrujeme v megabajtoch. Napríklad pevné disky majú kapacitu v stovkách gigabajtov (GB) alebo v terabajtoch (TB).
  • veľkosť súborov – pri väčších súboroch, ako sú multimediálne súbory (hudba, video, obrázky), programové súbory, inštalátory softvéru a podobne, vyjadrujeme veľkosť v megabajtoch.
  • operačná pamäť (RAM) – kapacitu operačnej pamäte (RAM) v počítači často udávame v gigabajtoch, ale menej výkonné zariadenia alebo staršie systémy môžu mať pamäť vyjadrenú v megabajtoch.
  • zvukové súbory – pri zvukových súboroch, ako sú nahrávky alebo hudba, dĺžku súborov často vyjadrujeme v megabajtoch.
  • siete a prenos dát – rýchlosť prenosu dát často zobrazujeme v megabajtoch za sekundu (MB/s) alebo v podobných jednotkách, najmä pri pripojeniach s vyššou rýchlosťou.
  • digitálne fotografie – veľkosť obrázkov v digitálnych formátoch často vyjadrujeme v megabajtoch, pričom väčšie rozlíšenie obrázkov alebo súborov s väčšou kvalitou majú väčšiu veľkosť.

Gigabajt (GB)

Gigabajt (skratka GB, angl. gigabyte) je jedna z jednotiek kapacity pamäťových médií.

1 GB = 1,073,741,824 bajtov

Použitie gigabajtu:

  • úložný priestor – kapacitu moderných pevných diskov, SSD, pamäťových kariet, USB kľúčov a iných úložných médií vyjadrujeme v gigabajtoch. V súčasnosti sú bežné pevné disky s kapacitou v terabajtoch (TB), ale aj menšie zariadenia, ako pamäťové karty, USB kľúče môžu mať kapacitu v desiatkach alebo stovkách gigabajtov.
  • veľkosť súborov a aplikácií – videá v HD alebo 4K rozlíšení, programové súbory, inštalátory softvéru a rozsiahle aplikácie zvyknú mať veľkosť vyjadrenú v gigabajtoch.
  • operačná pamäť (RAM) – moderné počítače majú operačnú pamäť (RAM) často v desiatkach gigabajtov. Kapacita RAM ovplyvňuje výkonnosť počítača pri spracovaní dát a spustení aplikácií.
  • kvalita a dĺžka videa – veľkosť a kvalita videí (najmä vo vysokom rozlíšení (HD, 4K)). Vyššie rozlíšenie a kvalita videa vedú k väčším súborom.
  • digitálne knižnice a zálohy dát – pri uchovávaní veľkých množstiev dát, ako sú digitálne knižnice, archívy alebo iné zálohy, sa kapacita často vyjadruje v gigabajtoch alebo terabajtoch.
  • kapacita cloudového úložiska – cloudové úložiská alebo služby úložiska dát ponúkajú kapacitu na ukladanie a zdieľanie informácií v gigabajtoch alebo terabajtoch.

Terabajt (TB)

Terabajt (skratka TB, angl. terabyte) je jedna z jednotiek kapacity pamäťových médií.

1 TB = 1,099,511,627,776 bajtov (B)

Použitie terabajtov:

  • veľké úložné zariadenia – moderné pevné disky, SSD a serverové úložné systémy majú často kapacitu vyjadrenú v terabajtoch. Štandardné pevné disky pre domácnosti alebo podnikové servery môžu mať kapacitu až niekoľko terabajtov.
  • veľké dátové súbory a kolekcie – pri ukladaní veľkých súborov, ako sú filmy v ultra vysokom rozlíšení (UHD, 8K), rozsiahle softvérové projekty, rozsiahle dátové kolekcie alebo serverové databázy.
  • cloudové úložisko – ponúka často veľké množstvo úložného priestoru, ktorý sa vyjadruje v terabajtoch. Príkladom sú služby ako Google Drive, Dropbox, alebo Amazon S3, ktoré ponúkajú možnosti úložiska v terabajtoch pre užívateľov a firmy.
  • hromadné ukladanie dát a zálohy – pri zálohovaní veľkých objemov dát (firemné zálohy, archívy a dátové kópie) používame úložiská s kapacitou v terabajtoch.
  • dátové centrá a správa dát – pri prevádzke dátových centier a správe veľkých množstiev dát sa využívajú úložiská s kapacitou v terabajtoch na uchovávanie informácií.

Petabajt (PB)

Petabajt (skratka PB, angl. petabyte) je jedna z jednotiek kapacity pamäťových médií.

1 petabajt (PB) = 1 ,125,899,906,842,624 bajtov (B)

Použitie petabajtov:

  • veľké dátové centrá a servery – veľké spoločnosti, obchodné subjekty a poskytovatelia cloudových služieb často prevádzkujú dátové centrá so servermi a úložiskami, ktoré majú kapacitu meranú v petabajtoch.
  • vedecké výskumy a superpočítače – vo vedeckom výskume, astronómii, fyzike či genómike, kde sa generujú a analyzujú obrovské množstvá údajov, používame superpočítače a dátové úložiská s kapacitou v petabajtoch.
  • dátové zálohovacie systémy a archívy – pri uchovávaní historických dát, archívov a zálohách veľkých firiem, vládnych organizácií, vedeckých ústavov alebo knižníc.
  • spracovanie a uchovávanie veľkých multimediálnych súborov – príkladom sú produkčné štúdiá filmov, ktoré uchovávajú a spracovávajú obrovské množstvá dát počas produkcie filmov vo formáte 4K, 8K alebo vyššom rozlíšení.

Exabajt (EB)

Exabajt (skratka EB, angl. exabyte) je jedna z jednotiek kapacity pamäťových médií.

1 exabajt (EB) = 1,152,921,504,606,846,976 bajtov (B)

Použite exabajtov:

  • globálne dátové siete a infraštruktúra – infraštruktúra dátových sietí, ktoré poskytujú internetové služby na celom svete, spracováva a uchováva údaje v exabajtoch. Tieto siete sú zložené z rôznych serverov, dátových centier a pamäťových zariadení, ktoré spracúvajú a uchovávajú obrovské množstvo dát.
  • veľké cloudové úložiská – cloudové služby Amazon Web Services (AWS), Microsoft Azure, Google Cloud a ďalšie poskytujú úložisko pre obrovské množstvá dát v exabajtoch pre svojich používateľov a firmy.
  • vedecké výskumy a simulácie – v oblasti vedeckého výskumu, najmä v oblasti fyziky, genómiky, astrofyziky a iných výskumných oblastiach, využívame superpočítače a dátové úložiská s kapacitou v exabajtoch na spracovanie komplexných simulácií a analýz.
  • digitálne archívy a dátové sklady – organizácie (národné knižnice, archívy, vládne úrady a podniky) s obrovským objemom historických dát, používajú dátové sklady s kapacitou v exabajtoch na uchovávanie týchto informácií.
  • priemyslové senzory a IoT (Internet of Things) – s nástupom senzorov v priemyselných odvetviach a IoT zariadení sa generuje obrovské množstvo dát. Sklady dát s kapacitou v exabajtoch sa využívajú na spracovanie a uchovávanie týchto senzorických informácií.

Zettabajt (ZB)

Zettabajt (skratka ZB, angl. zettabyte) je jedna z jednotiek kapacity pamäťových médií.

1 zettabajt (ZB) = 1,180,591,620,717,411,303,424 bajtov (B)

Jednotka zodpovedá mimoriadne veľkým objemom údajov v súčasnej digitálnej dobe a využívame ju v mimoriadne masívnych systémoch spracovania dát.

Jednotka zodpovedá mimoriadne veľkým objemom údajov v súčasnej digitálnej dobe a využívame ju v mimoriadne masívnych systémoch spracovania dát.

Yottabajt (YB)

Yottabajt (skratka YB, angl. Yottabyte) je jedna z jednotiek kapacity pamäťových médií.

1 yottabajt (YB) = 1,208,925,819,614,629,174,706,176 bajtov (B)

Rovnako ako v prípade zettabajtov, aj meranie v jednotkách yottabajtoch používame v extrémnych prípadoch. Využíva sa v mimoriadne masívnych systémoch spracovania a uchovávania informácií.

Zdroje: