Prevod jednotiek teploty
Kalkulačka prevodu jednotiek teploty prevádza navzájom prevoditeľné jednotky teploty (napr. fahrenheit na celsius, réaumur na kelvin,…). Obsahuje historické ako aj bežne používané jednotky teploty.
Prevoditeľné jednotky teploty
Stupeň Celzia
Švédsky astronóm Anders Celsius vstúpil do dejín vytvorením tzv. Celsiovej 100-dielnej stupnice v roku 1742. Pôvodná stupnica bola obrátená a bod varu bol pôvodne 0 stupňov a bod mrazu +100 stupňov.

http://www.astro.uu.se/history/Celsius_eng.html
Celsiovu stupnicu prevrátil až Jean-Pierre Christin, ktorému sa zdala byť takto logickejšia a praktickejšia na používanie. Christin o stupnici uvažoval tak, že vyššie čísla by mali predstavovať vyššie teploty. Neskôr sa stala táto prevrátená stupnica univerzálne akceptovanou a používanou dodnes.
Dnes Celziova stupnicu definujeme ako:
- 0 °C predstavuje teplotu tuhnutia vody,
- 100 °C je teplota varu vody.
Stupeň Fahrenheita
Jednotka teploty (°F) pomenovaná po nemeckom fyzikovi Danielovi Gabrielovi Fahrenheitovi. Vychádza z dvoch referenčných bodov:
- najnižšiu teplotu nazval 0 °F a (nula stupňov fahrenheit) a dosiahol ju pohodlne zmiešaním vody, ľadu a soli v laboratórnych podmienkach,
- svoju vlastnú teplotu tela nazval 96 °F a následne stupnicu rozdelil na jednotlivé stupne medzi 0 a 96. Na tejto stupnici sa bod mrazu čistej vody vyskytuje pri 32 (a bod varu pri 212) stupňov fahrenheita.
Vzorec prevodu jednotky teploty do Celsia: 5/9 x (°F – 32) = °C
Dodnes jednotku teploty fahrenheita používajú predovšetkým štáty USA, v Afrike Libéria, niekoľko ostrovov v karibskom mori.
Stupeň Réaumura
Jednotka teploty réaumur (°Re), ktorú zaviedol v roku 1730 francúzsky vedec René-Antoine Ferchault de Réaumur. Stupeň vychádza z dvoch základných referenčných bodov:
- 0 °R = bod tuhnutia vody pri normálnom atmosférickom tlaku,
- 80 °R = bod varu vody pri normálnom atmosférickom tlaku.
Vzorec prevodu jednotky teploty do Celsia: 1,25 x °Re = °C
Réaumurova stupnica bola svojho času rozšírená, ale počas 19. storočia bola nahradená systémami ako napr. Celziova stupnica a Kelvinom hlavne kvôli:
- vyššej presnosti (pôvodne Réaumur definoval stupnicu na základe expanzie alkoholu pri teplote, čo nebolo tak presné, ako systémy založené na vode (Celsius) najmä pre vedecké merania),
- obecnej jednoduchosti a potrebe štandardizácie vo vedeckom a bežnom použití.
Stupeň Rømera
Jednotka teploty (°Rø) navrhnutá dánskym astronómom Ole Rømerom a po ňom pomenovaná. Vychádzal z dvoch referenčných bodov:
- teplota nula stupňov bola pôvodne stanovená ako teplota mrznutia soľanky,
- bod varu vody stanovený na 60 stupňov.
Neskôr bol spodný bod pre ľahšiu manipuláciu stanovený na 7,5 stupňa, čo predstavuje bod mrznutia vody.
Vzorec prevodu jednotky teploty do Celsia: 40/21 x (°Rø-7,5) = °C
Stupeň Rankina
Stupeň Rankina (°R) je zastaraná jednotka teploty a vytvoril ju škótsky fyzik William John Macquorn Rankine. Základným bodom stupnice je teplota absolútnej nuly (teplota, pri ktorej sa všetky molekulové pohyby v látkach úplne zastavia), ktorej je priradená hodnota 0 °R.
Vzorec prevodu jednotky teploty do Celsia: 5/9 x (°R- 491,67) = °C
Stupeň Kelvin
Kelvin (K) je jednotka teploty a je jednou zo siedmich základných jednotiek SI. Kelvin definujeme ako 1/273,16 termodynamickej teploty trojného bodu vody (hodnota teploty a tlaku vo fázovom diagrame, pri ktorom súčasne existujú všetky tri skupenstvá danej látky (plynné, kvapalné a pevné) za dynamickej rovnováhy) (presne 0,01 °C alebo 32,018 °F). Inak povedané, trojný bod vody nastáva presne pri teplote 273,16 K.
Kelvinova stupnica je pomenovaná podľa fyzika Williama Lorda Kelvina, ktorý písal o potrebe absolútnej tepelnej stupnice.
Vzorec prevodu jednotky teploty do Celsia: K – 273,15 = °C
Jednotku Kelvin používame:
- na meranie farebnej teploty svetelných zdrojov. Ide o spôsob akým opisujeme farbu svetla, ktorú zdroj svetla vyžaruje a to v porovnaní so svetlom emitovaným ideálnym čiernym telesom pri rôznych teplotách. Ide o meranie, ktoré nám umožňuje pochopiť, ako „teplé“ alebo „chladné“ svetlo vyzerá
- Nízka farebná teplota (napr. 2700 K) produkuje teplé, žlté alebo oranžové svetlo, podobné svetlu bežnej žiarovky,
- Stredná farebná teplota (napr. 4000-5000 K) produkuje neutrálnu bielu svetlosť, podobnú denného svetla,
- Vysoká farebná teplota (napr. 6000-6500 K) produkuje studené, modré až biele svetlo,
- v elektronike používame kelvin ako indikátor šumu obvodu vzhľadom na pozadie (pri navrhovaní a testovaní zosilňovačov). Povedané všeobecne, snažíme sa minimalizovať teplotu šumu, aby sme dosiahli lepšiu kvalitu signálu a menší vplyv šumu na výkon el. zariadenia.
Stupeň Newton
Newtonovu teplotnú stupnicu (stupeň Newton označovaný ako °N ) navrhol Isaac Newton v roku 1701. Vypracoval prvú kvalitatívnu stupnicu zahrňujúcu asi dvadsať referenčných bodov, ale bola nepresná, pretože vedel, že väčšina kvapalných látok má vyšší objem pri vyššej teplote, ktorú nezohľadňoval vo svojej stupnici.
Zadefinoval „nultý stupeň tepla“, čo bola teplota topiaceho sa snehu a „33 stupňov tepla“ bol bod varu vody.
Vzorec prevodu jednotky teploty do Celsia: 100/33 x °N = °C
Stupeň Delisle
Joseph-Nicolas Delisle bol francúzsky astronóm, ktorý vytvoril meradlo teploty tzv. stupnicu Delisle (°De). Delisle dostal pozvanie od Petra Veľkého a urobil počas prác teplomery v ortuti. Táto stupnica bola populárna v Rusku, v ktorom sa používala takmer 100 rokov.
Jednotka teploty Delisle je v súčasnosti zastaraná.
Vzorec prevodu jednotky teploty do Celsia: 100 – 2/3 x °De
Zdroje:
- Anders Celsius: https://www.astro.uu.se/history/Celsius_eng.html
- Stupeň Celzia: https://sk.wikipedia.org/wiki/Stupe%C5%88_Celzia
- Why does the Fahrenheit scale use 32 degrees as a freezing point? https://www.physlink.com/Education/AskExperts/ae64.cfm?CFID=21412834&CFTOKEN=55577927
- Daniel Gabriel Fahrenheit: https://en.wikipedia.org/wiki/Daniel_Gabriel_Fahrenheit
- Stupeň Réaumura: https://sk.wikipedia.org/wiki/Stupe%C5%88_R%C3%A9aumura
- Stupeň Rømera: https://sk.wikipedia.org/wiki/Stupe%C5%88_R%C3%B8mera
- Stupeň Rankina: https://sk.wikipedia.org/wiki/Stupe%C5%88_Rankina
- Kelvin: https://sk.wikipedia.org/wiki/Kelvin
- Newtonova stupnice: https://cs.wikipedia.org/wiki/Newtonova_stupnice
- Jean-Pierre Christin: https://cs.frwiki.wiki/wiki/Jean-Pierre_Christin
- Delisleova stupnice: https://cs.frwiki.wiki/wiki/%C3%89chelle_Delisle
- Anders Celsius: http://www.astro.uu.se/history/Celsius_eng.html